PROJEKT
Bircza , 19 lipca 2011 r.
G.B.B.6730.45.2011
DECYZJA
O WARUNKACH ZABUDOWY
Na podstawie art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z dnia 17 listopada 2000 r., Nr 98 póz. 1071 z późniejszymi zmianami ) oraz art. 1 ust. 2, art.4 ust. 2 pkt.2, art. 59 ust.1, art.60 ust.1, i art. 54 w związku art. 64 ust. l, ustawy z dnia 27 marca 2003 r. - o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r., Nr 80 poz. 717 z późniejszymi zm.) - po rozpatrzeniu wniosku: Gminy Bircza, 37-740 Bircza, ul. Ojca Św. Jana Pawła II 2
w sprawie: ustalenia warunków zabudowy dla remontu i odbudowy cerkwi grekokatolickiej pw Św. Anny w miejscowości Kotów, działka nr Ew. gruntu 21 obręb Kotów.
ustalam w a r u n k i z a b u d o w y
dla zamierzenia budowlanego p.n.:
- Remont i odbudowa zabytkowej cerkwi grekokatolickiej pw. Św. Anny w Kotowie
przewidziana do realizacji na działce nr 21 w miejscowości Kotów gmina Bircza w sąsiedztwie działek nr 19, 20, (34/8, 34/20) - droga powiatowa obsługująca obszar.
1. Ustalenia dotyczące rodzaju oraz funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu.
1.1.Teren w granicach działki nr ewid. gruntu nr 21 położonej w miejscowości Kotów gmina Bircza, przeznacza się pod remont i odbudowę zabytkowej cerkwi grekokatolickiej pw. Św. Anny w Kotowie wraz z infrastrukturą techniczną w tym przyłączem energetycznym, wodociągowym i kanalizacyjnym do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
1.2.Projektowane zamierzenie inwestycyjne stanowi remont i odbudowę zabytkowej cerkwi greckokatolickiej w Kotowie.
2. Ustalenia dotyczące warunków i wymagań kształtowania ładu przestrzennego.
2.1. Ocena stanu technicznego :
Drewniana cerkiew grekokatolicka pw. Św. Anny w z centralną kopułą na planie krzyża greckiego znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.
Fundamenty z kamienia nie stanowią spoistości, podwaliny dębowe i jodłowe porażone przez grzyby i owady. Ściany zewnętrzne zniszczone w 30% i wymagają wymiany. Nad babińcem i plebisterium brak stropów i dachów. W całym obiekcie brak podłogi, stolarki drzwiowej oraz częściowo okiennej.
2.2. Zakres niezbędnych prac remontowych:
- zabezpieczenie ścian i kopuły przez stemplowanie,
- wykonanie nowych fundamentów punktowych oraz odtworzenie fundamentów z kamienia,
- wymiana zużytych podwalin na nowe,
- odtworzenie brakujących i zniszczonych elementów ścian,
- remont kopuły i dachów wraz z wymianą zniszczonych elementów,
- rekonstrukcja fartuchów,
- odtworzenie i konserwacja stolarki drzwiowej i okiennej,
- pokrycie połaci dachowej, kopuły i fartuch pokryć gontem podwójnie,
- wykonanie rekonstrukcji chóru,
- wykonane elementy należy odtworzyć zachowując ich pierwotny wygląd,
- prace konserwatorskie należy prowadzić pod ścisłym nadzorem konserwatorskim
3. Ustalenia dotyczące ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz ochrony gruntów rolnych.
3.1.W rozwiązaniach projektu budowlanego uwzględnić należy, przepisy dotyczące ochrony środowiska, szczególności wynikające z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 129 poz. 902 z 2006r.) Planowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie Przemysko- Dynowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, funkcjonującego na mocy rozporządzenia Nr 65/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 28 czerwca 2005 roku w sprawie Przemysko – Dynowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz.Urz. Woj. Podkarpackiego Nr 94, poz. 1585, z późn. zm.), na obszarze którego w zakresie zabudowy i zagospodarowania terenu oraz realizacji inwestycji obowiązują zakazy zawarte w w/w rozporządzeniu. W przypadku wycinki drzew i/lub krzewów, wycinkę można przeprowadzić wyłącznie; po uzyskaniu zgody właściwego organu po uprzednim przedłożeniu wniosku wraz ze szczegółową inwentaryzacją, w zakresie niezbędnym do realizacji planowanej inwestycji. Planowana inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.
3.2.Teren obejmujący działkę nr 21 położonej w miejscowości Kotów gmina Bircza nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Działka nr 21 o powierzchni 0,07 ha sklasyfikowana w całości jako grunt klasy Tr.
3.3.Projektowana inwestycja nie wymaga opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko.
4. Ustalenia dotyczące obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.
4.1.Dojazd za pomocą istniejącego zjazdu z drogi powiatowej (działki nr 34/8, 34/20) - obsługującej obszar.
4.2.Zrzut odpadów stałych do kontenera indywidualnego a następnie ich systematyczny wywóz przez odpowiednie służby.
4.3.Spełnić warunki określone przez gestora poszczególnych sieci uzbrojenia terenu oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu z dnia 22.06.2011 r., Znak UOZ-1.5142.211.2011
5. Ustalenia wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich.
5.1.Projektowana remont i odbudowa obiektu i sposób zagospodarowania terenu działki nie może powodować:
a) pozbawienia dostępu do drogi publicznej, możliwości korzystania z: energii elektrycznej, dostępu światła dziennego do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
b) uciążliwości powodowanych przez hałas, wibracje, zakłócenia elektryczne, oraz promieniowanie,
c) zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby,
5.2. Projekty budowlane inwestycji należy sporządzić z uwzględnieniem wymagań dotyczących ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich, zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, oraz przepisami szczególnymi.
6. Ustalenia wymagań dotyczących ochrony obiektów budowlanych na terenach górniczych.
6.1.Projektowana inwestycja nie leży na terenie górniczym.
7. Warunki wynikające z przepisów szczególnych.
7.1. Przy wykonywaniu projektu budowlanego uwzględnić przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 póź. zm.).
7.2.Zachować wymogi określone Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. - w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami ).
8. Linie rozgraniczające teren inwestycji.
8.1.Wyznaczono na załączniku graficznym - na mapie w skali l:5000 w konturze oznaczonym literami ABCDoraz linią ciągłą w kolorze czerwonym. Istniejąca linia zabudowy budynku cerkwi w odległości 12 m od krawędzi jezdni drogi powiatowej (działka nr 34/20).
UZASADNIENIE
Jak ustalono w wyniku rozpatrywania wniosku zgłoszonego przez Gminę Bircza, 37-740 Bircza, ul. Ojca Św. Jana Pawła II 2 - zamierzona inwestycja jest zgodna z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz z przepisami szczególnymi i nie jest zaliczana do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.
W postępowaniu związanym z wydaniem decyzji dokonano analizy :
- warunków zasad zagospodarowania terenu, oraz jego zabudowy,
- oceny stanu faktycznego i prawnego na którym przewiduje się realizację inwestycji.
Działka nr ewid. 21 położona w miejscowości Kotów, gmina Bircza stanowi w stanie istniejącym teren zabudowany.
Przeznaczenie terenu oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu zostały ustalone przy uwzględnieniu przepisów szczególnych oraz sposobu zagospodarowania terenów sąsiednich - zgodnie z wymogami określonymi przepisami art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. -
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r. Nr 80, poz. 717 z późniejszymi zm.) oraz przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. - w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., Nr 164 póz. 1588 z późniejszymi zm.).
Ponadto projektowana inwestycja została poddana uzgodnieniom z:
Ponadto projektowana inwestycja została uzgodniona z :
1) Starostą Przemyskim w zakresie ochrony gruntów rolnych i leśnych,
2) Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, w zakresie obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody,
3) Zarządem Dróg Powiatowych w Przemyślu,
4) Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu
W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.
POUCZENIE
1. Niniejsza decyzja nie rodzi praw do terenu, oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich (art. 63 ust. 2 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
2. Dla terenu objętego niniejszą decyzją może być wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu innym wnioskodawcom.
3. Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją ustalającą warunki zabudowy (art. 63. ust. 4 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
4. Koszty realizacji roszczeń, przy ewentualnym ograniczeniu korzystania z nieruchomości lub jej części wskutek realizacji inwestycji zgodnie z przedmiotową decyzją, ponosi Inwestor po ostatecznym uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
Niezależnie od powyższego nadmienia się, że wygaszenie niniejszej decyzji może nastąpić decyzją Wójta Gminy Bircza, wydaną na podstawie art. 65 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przy zaistnieniu szczególnych warunków, wynikających z uzyskania przez innego wnioskodawcę pozwolenia na budowę, lub w razie sprzeczności zaistniałych w wyniku wprowadzenia innych ustaleń, z dniem wejścia w życie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany.
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, za pośrednictwem Wójta Gminy Bircza, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie podlega wykonaniu. Wniesienie odwołania w terminie, wstrzymuje wykonanie decyzji.
Załączniki:
- załącznik graficzny nr 1, stanowiący integralną część decyzji,
- załącznik graficzny nr 2 – analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu
(część graficzna i opisowa)
Otrzymują:
1. Wnioskodawca: Gmina Bircza, ul Ojca Św. Jana Pawła II 2, 37-740 Bircza
2. Strony biorące w postępowaniu wg wykazu:
1. Pani Romana Szymaszek
zam. Kotów 3, 37-740 Bircza
2. Gmina Bircza
ul. Ojca Św. Jana Pawła II 2, 37-740 Bircza
4. Zarząd Dróg Powiatowych
ul. Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl
3. A/a
ZAŁĄCZNIK Nr 2
do projektu decyzji Wójta Gminy
znak :G.B.B.6730.45.2011
z dnia:2011-07-19
ANALIZA
funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu,
Analiza obejmuje:
- część tekstową,
- część graficzną.
CZEŚĆ TEKSTOWA:
Ustalenia dotyczące stanu faktycznego:
1.1. Zasięg obszaru analizowanego:
Analizie poddano teren usytuowany w promieniu 50 m wokół działki nr 21 położonej w miejscowości Kotów gmina Bircza. Granice tego obszaru uwidoczniono na mapie w skali 1: 2000 stanowiącej część graficzną niniejszego opracowania.
Aktualny stan zainwestowania terenu w obszarze analizowanym:
Działka nr ewidencyjny 21 położona w miejscowości Kotów, gmina Bircza która jest zabudowana obiektem sakralnym – cerkwią obrządku greckokatolickiego a teren wokół cerkwi stanowi grunt rolny.Przedmiotowa działka przylega do drogi powiatowej od strony południowej.
Opis stanu technicznego cerkwi.
Drewna cerkiew grekokatolicka w Kowie pw św. Anny wybudowana około 1925 roku z centralna kopułą na planie krzyża greckiego.
Stan techniczny cerkwi jest bardzo zły.
Fundamenty z kamienia są rozluźnione i nie stanowią spójności. Podwaliny dębowe i jodłowe są porażone przez grzyby i owady.
Ściany zewnętrzne cerkwi zniszczone w 30% i wymagają wymiany.
Nad babińcem, zachrystią i prebisterium brak stropów i dachów. W całym obiekcie brak podłogi i stolarki drzwiowej oraz częściowo okiennej.
1.2. Dostępność terenu do drogi publicznej :
Działka nr ewidencyjny 21 połączona jest z drogą powiatową – istniejącym zjazdem.
1.3. Istniejące uzbrojenie terenu:
Teren obejmujący działkę nr 21 położoną w miejscowości Kotów gmina Bircza usytuowany jest w zasięgu sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej.
2. Ustalenia dotyczące stanu prawnego;
2.1.Inwestycja obejmuje działkę nr 21 o powierzchni 0,07 ha, która sklasyfikowana jest w całości jako grunt klasy Tr.
2.2.Działka nr 21 w miejscowości Kotów gmina Birczanie jest położona w obrębie obszaru przeznaczonego na realizację zadań rządowych.
2.3.Działka nr 21 w miejscowości Lipa gmina Bircza nie jest położona w obrębie obszaru przeznaczonego na realizację zadań samorządu województwa.
2.4.Działka nr 21 w miejscowości Lipa gmina Birczajest położona w obrębie obszarów chronionych przyrodniczo.
2.5.Projektowana inwestycja nie wymaga sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko.
3. Ustalenia wymagań dotyczących remontu i odbudowy obiektu cerkiewnego;
3.1.Aktualny stan techniczny wymaga zabezpieczenia ścian i kopuły cerkwi przez stemplowanie oraz wykonania prac remontowo-budowlanych zgodnie z programem prac zatwierdzonych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu przesłanym Wójtowi Gminy Bircza i Przewodniczącemu Rady Gminy w Birczy pismem z dnia 22.06.2011 r., znak UOZ-1-5142.211.2011.
3.2. Prace konserwatorskie należy prowadzić pod ścisłym nadzorem Konserwatorskim Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
3.3. Zaopatrzenie obiektu w media w oparciu o istniejącą sieć energetyczną, wodociągową i kanalizacyjną na warunkach uzgodnionych z gestorami tych sieci.
Integralnym elementem analizy jest załącznik graficzny sporządzony na kopii mapy w skali
1: 2000
Analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w określonej jak wyżej sprawie została opracowana zgodnie z: Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. -w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., Nr 164 póz. 1588 z późniejszymi zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r.- w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy (Dz. U. z 2003 r. Nr 164 poz. 1589 z późniejszymi zm.)
Autor opracowania analizy:
|