Protokół Nr IX/2011
z obrad sesji Rady Gminy w Birczy, odbytej w dniu 8 czerwca 2011 roku, w sali klubowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy.
Sesja trwała od godz.900 do godz.12oo.
Sesja została zwołana w trybie art. 20 ust.3 ustawy o samorządzie gminnym, na wniosek Wójta Gminy Bircza.
W sesji uczestniczyli Radni w liczbie 13. Nieobecny był Radny Pan Artur Buczek oraz Radny Pan Ryszard Okołowicz (usprawiedliwieni).
Ponadto w sesji uczestniczyli: Wójt Gminy Bircza – Pan Józef Żydownik, dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawiciel Gazowni Jarosławskiej – Pan Daniel Storek oraz przedstawiciele firmy „Solartime” w Sanoku
Listy obecności stanowią załącznik do protokołu.
Porządek sesji przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołów z dwóch ostatnich sesji Rady Gminy.
4. Informacja przedstawiciela Polskiego Górnictwa Naftowego spółka z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Górnictwa w Jarosławiu na temat możliwości gazyfikacji Gminy Bircza.
5. Informacja na temat kolektorów słonecznych i dotacji do nich.
6. Zakończenie obrad.
Ad.1.
Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy w Birczy Pan Wojciech Bobowski, witając Radnych oraz zaproszonych gości.
Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził prawomocność obrad.
Ad.2.
Proponowany porządek obrad został przyjęty przez Radę jednogłośnie.
Ad.3.
Jednogłośnie zostały przyjęte protokoły z dwóch ostatnich sesji Rady Gminy.
Ad.4.
W tym punkcie porządku obrad Pan Wójt nawiązując do tematu powiedział, ze w ubiegłym roku wystąpił do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Spółka Akcyjna Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie z prośbą o ujęcie w planie inwestycyjnym gazyfikacji Gminy Bircza w związku z realizacją inwestycji realizowanej przez INWESTGAS gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy DN 700 relacji Hermanowice-Strachocina z infrastrukturą towarzyszącą.
Ponadto Pan Wójt poinformował, że pismem z dnia 2.06.2011 r. wystąpił do Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie z prośbą o ujęcie w planie inwestycyjnym gazyfikacji Gminy Bircza, proponując rozpoczęcie gazyfikacji w miejscowościach zlokalizowanych najbliżej urządzenia zaporowego o największym zaludnieniu, jak:
I etap – Leszczawka, Leszczawa Dolna i Leszczawa Górna,
II etap – Stara Bircza, Bircza, Nowa Wieś,
III etap – Korzeniec, Wola Korzeniecka, Łodzinka,
IV etap - pozostałe miejscowości Gminy Bircza.
Następnie głos zabrał Pan Daniel Storek z Gazowni Jarosławskiej, który poinformował,
że żeby doszło do budowy inwestycji, muszą być przeprowadzone badania marketingowe, przedstawiając realia tych badań.
Pan Storek poinformował o kosztach przyłączy, do których dochodzi również koszt dostosowania budynku.
Pan Przewodniczący zabierając głos poinformował, że w ubiegłej kadencji Rada Gminy wyraziła zgodę na przeprowadzenie gazociągu przez Gminę Bircza relacji Hermanowice Strachocina. Rada doszła do takiego wniosku, że w Kuźminie zostanie zainstalowane urządzenie zaporowo-upustowe, które umożliwia podłączenie się do nitki gazociągowej i to jest wyjście do jakiejkolwiek dyskusji. “Nas interesuje, ile będzie kosztować zużycie gazu.”
Przedstawiciel Gazowni Jarosławskiej apelował do Radnych i sołtysów o prowadzenie rozmów z mieszkańcami i wypełnianie ankiet, na podstawie których w przybliżeniu zostanie obliczone zużycie gazu.
Sołtys wsi Kuźmina i Roztoka przekonywali Radnych i sołtysów, że jeśli chodzi o zużycie gazu do przygotowywania posiłków, to się opłaca, gdyż koszt jest mniejszy niż gazu z butli. Natomiast nieopłacalne jest zużycie gazu ziemnego do ogrzewania pomieszczeń.
Radny Pan Pisz również potwierdził, że zużycie gazu do przygotowywania posiłków - “tak”, a do ogrzewania pomieszczeń - “nie”.
Radny Pan Urban – “chodzi nam o koszty, ile będzie kosztować ogrzewanie drewnem, węglem, olejem i gazem, gdyż organizując spotkanie z mieszkańcami, musimy im to powiedzieć.”
Pan Storek odpowiedział, że wykona takie kalkulacje i prześle je do gminy, dodał również, że powodzenie tej inwestycji zależy od badań marketingowych.
Pan Wójt - “myślę, że Pan przygotuje dane, o które prosimy i dostarczy je nam,
a wówczas mieszkańcy poszczególnych miejscowości podejmą decyzję. Ja osobiście będę przekonywał do budowy gazociągu przynajmniej miejscowość Birczę, jeśli nie uda się innych przekonać.”
Pan Przewodniczący uważa, że po to walczyliśmy w poprzedniej kadencji, żeby urządzenie zaporowo-upustowe było w Kuźminie, by była możliwość podłączenia Gminy Bircza.
Tę szansę trzeba teraz wykorzystać.
Pan Storek zadeklarował, że postara się jak najszybciej przesłać takie kalkulacje.
Pan Wójt - “jeśli sie nie przyłożymy do tego tematu, to nic z tego nie wyjdzie.”
Pan Przewodniczący podziękował przedstawicielowi Gazowni Jarosławskiej za przybycie na sesję i udzielenie informacji.
Ad.5.
W tym punkcie porządku obrad do czasu przybycia przedstawicieli firmy “Solartime” Pan Wójt wyjaśnił, że poprosił o wprowadzenie tego tematu do porządku obrad, ponieważ obecnie jest możliwość skorzystania z dotacji Unii Europejskiej.
Na swoim przykładzie zarówno Pan Wójt jak i Radny Pan Urban stwierdzili, że kolektory słoneczne są bardzo opłacalne, gdyż od wiosny do jesieni woda nagrzewa się poprzez kolektory.
Następnie przedstawiciele firmy “Solartime” poinformowali o produkcji, sprzedaży, montażu i serwisie kolektorów słonecznych oraz o 45% dotacji do kolektorów słonecznych.
Ponadto Radni i sołtysi zostali poinformowani o spotkaniu, które odbędzie się 15.06.2011 r.
w Birczy, na którym bardziej dokładnie zostanie omówiony temat kredytu z dotacją na zakup kolektorów słonecznych w Podkarpackim Banku Spółdzielczym.
Ad.6
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady zakończył XIV sesję Rady Gminy w Birczy, dziękując wszystkim za udział.
Protokołowała;
Teresa Ślimak
|